3 perditesime
17:29

Edhe një medalje për Kosovën, Loriana Kuka e bronztë në Budapest

Kosova e ka fituar edhe një medalje në Grand Slamin e xhudos në Budapestit, që përfundon sot. Loriana Kuka ka fituar medaljen e bronztë në kategorinë deri 78 kilogramë.

Në luftë për vend të tretë, Loriana e mposhti rusen Antonina Shmeleva.

Grand Slami i Budapestit shënon rikthimin e garave të mëdha të xhudos pas pushimit të gjatë. Kosova është dëshmuar si fuqi e xhudos. Të premten medalje të artë fitoi Distria Krasniqi.

15:37

Kuka ndalet në gjysmëfinale

Loriana Kuka është ndaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Budapest.

Në gjysmëfinale ajo u mposht pas 27 sekondave luftë nga francezja Estelle Fanny Posvite. Kuka do të luftojë për medalje të bronztë në kategorinë deri 78 kilogramë me rusen Antonina Shmeleva.

14:52

Kuka në gjysmëfinale në Grand Slamin e Budapestit

Loriana Kuka ka kaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Budapest. Kuka në çerekfinale të kategorisë deri 78 kilogramë, mposhti rusen Aleksandra Babintseva pas afro 5 minutave luftë me një waza-ari.

Në gjysmëfinale Kuka do të luftojë me franceze Estelle Fanny Posvite.

13:50

Kuka e kalon pengesën e parë

Loriana Kuka ka kaluar pengesën e saj të parë në Grand Slamin e xhudos që po mbahet në Budapest. Kuka në rrethin e dytë mposhti xhudisten nga Mongolia, Munkhtsetseg Otgon, duke siguruar kështu kalimin në çerekfinale.

Xhudistja nga Mongolia u ndëshkua me tri “shido” dhe rrjedhimisht i takoi fitorja Kukës me ippon pas 3:39 minuta luftë. Kuka kishte edhe një waza-ari. Kuka garon në kategorinë deri 78 kilogramë. Në çerekfinale ajo do të përballet me rusen Aleksandra Babintseva.

Kosova nga Grand Slami në Budapest e ka fituar një të artë para dy dite fal Distria Krasniqit.