Sport

Bottas triumfon në garën e Formula 1 në Sochi

Bottas triumfon në garën e Formula 1 në Sochi
Foto: Reuters

Piloti finlandez i Mercedesit, Valtteri Bottas e ka fituar garën e Shpërblimit të Madh të Rusisë në Formula 1 të dielën, pasi kolegu i tij i skuadrës dhe lideri Lewis Hamilton, mori ndëshkime me kohë ende pa filluar gara.

Hamilton, që startoi nga pozita e parë garën në Sochi, synoi sot të barazonte rekordin e legjendës Michael Schumacher, prej 91 fitore të shënuara në Formula 1. Por ai u desh të kënaqej me vendin e tretë, duke përfunduar pas Bottasit dhe Max Verstappenit të Red Bullit.