Sport

Prishtina, Drita e Gjilani vazhdojnë përgatitjet me shpresën se do të paraqiten të kompletuar në Evropë

Prishtina, Drita e Gjilani vazhdojnë përgatitjet me shpresën se do të paraqiten të kompletuar në Evropë
Foto: Driton Paqarada

Kampionia e Kosovës në futboll, Drita, të mërkurën në mëngjes ka kryer testet për koronavirus, derisa pak orë më vonë e ka përfunduar edhe stërvitjen e parafundit para udhëtimit drejt Nyonit të Zvicrës. Në Zvicër, Drita shpreson të udhëtojë e kompletuar për në ndeshjen gjysmëfinale të turneut preliminar të Ligës së Kampionëve, që e luan kundër kampionit të Andorrës, Inter d’Escaldes.

Udhëtimin drejt Nyonit, Drita do ta bëjë të premten në mëngjes nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”. Ndeshjen do ta luajë të shtunën nga ora 18:00. Por, me të zbritur në aeroportin zviceran, stafi i Dritës do t’i nënshtrohet edhe një testimi tjetër për koronavirus. Ngjashëm si Drita ka vepruar edhe Prishtina, që është fituese e Kupës së Kosovës. Futbollistët dhe stafi i Prishtinës janë testuar në mëngjes, derisa pasditen e së mërkurës e kanë zhvilluar stërvitjen e parë për ndeshjen parakualifikuese të Ligës së Evropës, që do ta zhvillojë më 20 gusht. Trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu, shpreson që në dispozicion t’i ketë të gjithë futbollistët për t’u paraqitur sa më denjësisht në Evropë.