Sport

Shtyhet për shtator grumbullimi i basketbollistëve

Shtyhet për shtator grumbullimi i basketbollistëve

Plani i Përfaqësueses A të Kosovës në basketboll (meshkuj) për t’u grumbulluar në pjesën e dytë të këtij muaji ka dështuar për shkak të situatës aktuale në vendin tonë me pandeminë e koronavirusit.

Bazuar në këtë situatë dhe masat e reja të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, ku janë ndaluar aktivitetet sportive dhe stërvitjet në mjedise të hapura dhe të mbyllura, Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) është detyruar ta shtyjë grumbullimin e paralajmëruar qysh në ditët e para të qershorit. Kështu që grumbullimi i paraparë për këtë muaj është shtyrë për muajin shtator, nëse eventualisht situata me pandeminë përmirësohet. Këtë e ka bërë të ditur Sekretarja e Përgjithshme e FBK-së, Elvira Dushku, të premten për KOHËN. Deri të premten, në Kosovë janë regjistruar 8330 raste me koronavirus, 4578 janë shëruar dhe 227 kanë vdekur.