Sport

Starti i furishëm që mban ende gjallë ëndrrën evropiane

Starti i furishëm që mban ende gjallë ëndrrën evropiane

Futbollistët e përfaqësueses së Kosovës në futboll të enjten në mbrëmje është dashur ta zhvillojnë ndeshjen e plejofit të Ligës së Kombeve në Shkup kundër atyre të Maqedonisë së Veriut. Por kjo ndeshje kualifikuese e datës 26 mars, e vlefshme për të vazhduar rrugëtimin për Evropian, tashmë është shtyrë për datën 4 qershor të këtij viti pas përhapjes masive të pandemisë së koronavirusit.

Vendimi për shtyrje të kësaj ndeshjeje dhe Evropianit për verën e vitit të ardhshëm është marrë ditë më parë nga Konfederata Evropiane e Futbollit (UEFA). Edhe pse nëpërmjet ciklit të rregullt kualifikues Kosova përfundoi e treta në grup, sërish mbetet ende në garë për ta siguruar biletën drejt Evropianit, por nëpërmjet Ligës së Kombeve.