Sport

“SkySports” përfshin Xhakën te dobësitë e Arsenalit me të cilat do të përballet Arteta

“SkySports” përfshin Xhakën te dobësitë e Arsenalit me të cilat do të përballet Arteta
 

Nëse Mikel Arteta merr detyrën e trajnerit tek Arsenali, ai do të përballet me shumë probleme në mesfushë e në mbrojtje. Kështu nis një analizë mediumi britanik “SkySports” në të cilën ka përmendur edhe mesfushorin shqiptar Granit Xhaka, si ndër pikat e vështira me të cilat Arteta mund të përballet tek “Topçinjtë”, transmeton Koha.net.

Spanjolli pritet të marrë udhëheqjen e klubit ku ishte lojtar vjet më herët, pas një krize të madhe rezultatesh në sezonin e ri e pak kohë pas shkarkimit të Unai Emeryt. Sipas “SkySports”, me fitoren e fundit të Manchester Cityt, ku Arteta është asistent i trajnerit Pep Guardiola, “Arteta ka mundur të shihte hapësirën e jashtëzakonshme në mesfushën e Arsenalit dhe ka parë se si mbrojtësit ktheheshin prapa dhe më pas edhe më prapa, duke e ftuar Kevin De Bruynen dhe bashkëlojtarët e tij të Cityt të afroheshin te zona pa bërë asnjë ndërhyrje”.