Sport

Jugkoreanët e përshkruajnë si “luftë” ndeshjen ndërmjet Koreve

Jugkoreanët e përshkruajnë si “luftë” ndeshjen ndërmjet Koreve
 

Përfaqësuesja e Koresë së Jugut e përshkroi ndeshjen eliminatore për botërorin "Katari 2022" ndaj Koresë së Veriut në Pyongyang si të "ashpër" dhe po shpreson që FIFA të marrë masa për një trajtim të tillë.

Ndeshja historike përfundoi pa gola të martën dhe u zhvillua në stadiumin gjigant "Kim Il Sung", i cili ishte i zbrazët - pa shikues. Në këtë ndeshje ishin të ndaluara mediumet e huaja, ndërkohë nuk pati as transmetim. Ekspedita e Koresë së Jugut për herë të parë ka folur për kushtet e lojës, pasi të enjten u kthye në Seul nga ky udhëtim i vështirë, shkruan sot Koha Ditore.