Sport

Monchengladbach ngjitet në krye të Bundesligës pas fitores bindëse

Monchengladbach ngjitet në krye të Bundesligës pas fitores bindëse

Borussia Monchengladbach shënoi pesë gola kundër Augsburgut duke triumfuar 5:1, për t'u ngritur në krye të Bundesligës gjermane të dielën. Ndërkohë Wolfsburgu mori vendin e dytë me fitoren e shënuar ndaj Union Berlinit.

Gladbach shënoi tre gola brenda 13 minutave të parë, me Denis Zakarian (2') dhe Patrick Herrmannin (8', 13'). Epërsinë e rriti në 4:0 deri në fund të pjesës së parë me një gol tjetër të shënuar nga Alassane Plea (39'), shkruan Reuters, transmeton “Koha Ditore”. Florian Niederlechner (80') ngushtoi për 4:1, ndërsa Breel Embolo tre minuta më vonë shënoi për rezultatin përfundimtar 5:1.