Sport

Gibson, tenistja që theu barrierat për afro-amerikanet

Gibson, tenistja që theu barrierat për afro-amerikanet
 

Në verën e vitit 1950, kampionati nacional i tenisit të femrave në klubin e tenisit West Side në Forest Hills në Queens, arriti një pikë kthese.

Në njërën anë ishte favoritja, Louise Brough, një bionde kaliforniane dhe kampione në fuqi e Wimbledonit. Në anën tjetër ishte Althea Gibson, e rritur në Harlem. Ajo jo vetëm që ishte afro-amerikania e parë që luajti në turneun ikonik, paraardhësin e "US Open" të sotëm, por dukej se po shkonte drejt fitores historike, duke udhëhequr 1:6, 6:3 dhe 7:6.