Sport

Stinori vendoset me një superfinale

Stinori vendoset me një superfinale
 

Afro 10 mijë shikues ishin të shtunën në stadiumin "Fadil Vokrri" në derbin e madh mes Prishtinës e Llapit. Shumë shikues, aq sa stadiumi të mos i zërë, priten në ndeshjen e xhiros së fundit (33) mes Feronikelit e Prishtinës, që do të luhet në stadiumin "Rexhep Rexhepi" në Drenas, fundjavën e ardhshme. Ajo ndeshje, ajo superfinale, pritet të vendosë për titull të kampionit të Kosovës në futboll.

Prishtina të shtunën fitoi 1:0 derbin ndaj Llapit me gol të Mërgim Pefqelit në minutat e fundit. Feronikeli, ashtu si pritej, fitoi ndaj Dritës me rezultatin bindës, 4:1. Dhe në dy xhirot e fundit garën për titull do ta zhvillojnë Feronikeli e Prishtina. Feronikeli prinë në tabelë me 74 pikë, ndërsa Prishtina është e dyta me 72 pikë. Llapi ka humbur hapin me disfatën në derbi. Renditet i treti me 69 pikë, shkruan sot Koha Ditore.