Forbes: Kosova mund të shokojë disa emra të mëdhenj Foto: Driton Paçarada / KD

Forbes: Kosova mund të shokojë disa emra të mëdhenj

21 March 2019 13:06

Forbes ka shkruar një artikull për pesë gjërat që duhet shikuar këtë fundjavë në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020.

E në mesin e pesë gjërave është edhe Kosova, për të cilën shkruan se ajo mund të shokojë emra të mëdhenj, transmeton Koha.net.

“Në fund të Grupit A është Kosova, që po debuton në kualifikimet për Evropian. Por, vetëm në një mënyrë, pasi dikush që ka shprehur interesim për Kosovën e di se ata kanë lënë shenjën e tyre në futbollin evropian që disa kohë, duke mbrojtur ngjyrat e kombeve të tjera. Në Evropianin e fundit, në ndeshjen ndërmjet Zvicrës e Shqipërisë më shumë se 10 kosovarë ishin të përfshirë në atë ndeshje, duke përfshirë këtu yjet i Xherdan Shaqiri i Liverpoolit dhe Granit Xhaka i Arsenalit. Pedigreja e tyre si komb i futbollit tashmë është i njohur”, shkruan Forbes, transmeton Koha.net.

Më pas Forbes shkruan se Kosova ishte pranuar në UEFA më 2016 dhe pati vështirësi gjatë kualifikimeve për Botëror, por shkëlqeu në Ligën e Kombeve duke fituar grupin, përkundër që hyri në vazon e fundit.

“Kjo nënkupton se ka siguruar ‘play-offin’ pa marrë parasysh se çfarë bën në Grupin A. Presioni është hequr. Republika çeke, Bullgaria dhe Mali i Zi janë një hap më lart se kundërshtarët që kishte Kosova në Ligën e Kombeve, por jo aq larg sa ta frikësojnë atë. Në fakt është krejt e kundërta ‘Dardanët’ do të shijojnë mundësinë që të shkaktojnë shok”, thuhet më tutje në artikull. “Ylli i skuadrës, anësori i Werder Bremenit, Milot Rashica ka shënuar 7 gola në 9 paraqitje në Bundesligë më 2019 dhe do të synojë atë formë ta sjellë edhe në ekipin kombëtar”.

Sipas Forbes, Bullgaria me ankth do të udhëtojë për në Prishtinë të hënën mbrëma.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme