10 perditesime
17:45

Gjakova gjunjëzon rusen në finale, rrëmben të artën në Abu Dhabi

Nora Gjakova ka rrëmbyer medaljen e artë në Grand Slamin e Abu Dhabit.

Në finale ajo ka mposhtur me lehtësi xhudisten ruse Anastasiia Konkina, transmeton Koha.net.

Në kategorinë 57 koligramë Gjakova e fitoi finalen me Ippon.

Medalje të argjendtë sot në Abu Dhabi kanë rrëmbyer edhe Majlinda Kelmendi e Distria Krasniqi.

16:44

Lëndimi detyron Kelmendin ta dorëzojë finalen në Abu Dhabi

Majlinda Kelmendi ishte e pafat në finalen e Grand Slamit në Abu Dhabi ndaj italianes Odette Giufrida.

Ajo u detyrua të dorëzojë meçin në finale për shkak të lëndimit të rëndë në hundë, transmeton Koha.net.

Në fund të minutës së parë të meçit Kelmendi lëndoi sërish hundën, pasi e kishte lënduar në çerekfinale, dhe pati gjakderdhje për çka edhe meçi u ndërpre për disa minuta derisa mjekët intervenuan. Por, edhe pas rikthimit sërish lëndoi hundën dhe ishte e pamundur ta vazhdonte luftën.

Megjithatë, në 52 kilogramë ajo rrëmbeu medaljen e argjendtë.

Kujtojmë se Odette Giufridan, kampionia olimpike Kelmendi e kishte mposhtur pikërisht në finale të Lojërave Olimpike në Rio.

Kjo është medalja e dytë e Kosovës e argjendtë në Abu Dhabi, pasi Distria Krasniqi kishte fituar më parë. E në finale është edhe Nora Gjakova.

15:39

Krasniqi e argjendtë në Abu Dhabi

Distria Krasniqi është stolisur me medaljen e argjendtë në Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Xhudistja u mposht në finale nga Munkhbat Urantsetseg e Mongolisë në kategorinë -48 kg.

Krasniqi shënoi katër fitore, ndërsa në gjysmëfinale mposhti kampionen Olimpike, Paula Pareto.

13:33

Kosova në finale, lufton për tri Medalje të Arta në Abu Dhabi

Distria Krasniqi ka kaluar në finale të Grand Slamit për kategorinë deri në 48 kilogramë, për të mbyllur rrugëtimin e Kosovës me tri medalje të garantuara dhe tani, së bashku me Majlinda Kelmendin dhe Nora Gjakovën, kanë mundësi të fitojnë medaljet e arta.

Krasniqi mposhti Paula Preton e Argjentinës që u ndëshkua tri herë me karton të verdhë.

Finalet e Kelmendit, Gjakovës dhe Krasniqit zhvillohen në orën 17:00.

12:59

Kelmendi përballon lëndimin për të kaluar në finale

Majlinda Kelmendi i ka përballuar lëndimit që ka pësuar në hundë, për të kaluar në finale të kategorisë deri në 52 kilogramë në Grand Slam.

Kampionia Olimpike pësoi një lëndim në hundë gjatë duelit në çerekfinale, por këtë lëndim e përballoi për ta siguruar medaljen e dytë të Kosovës në Abu Dhabi.

12:33

Nuk ka kush i ndal xhudistet e Kosovës në Abu Dhabi

Pak minuta pas fitoreve të Nora Gjakovës dhe Majlinda Kelmendit, Distria Krasniqi ka kaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit për kategorinë deri në 48 kilogramë.

Krasniqi ka mposhtur kinezen Yanan Li me ippon për të siguruar gjysmëfinalen, atje ku po e pret Pareton ose Clementin.

12:25

Kosova merr medaljen e parë në Abu Dhabi

Nora Gjakova ka kaluar në finale të Grand Slamit në Abu Dhabi, duke mposhtur Chen-Ling Lien, për t’ia siguruar medaljen e parë Kosovës.

Ajo fitoi me ippon ndaj Lien dhe tani pret fituesen e duelit Automne Pavia dhe Anastasiia Konkina.

12:17

Kelmendi siguron gjysmëfinalen në Abu Dhabi

Majlinda Kelmendi ka kaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit në Abu Dhabi, duke mposhtur garuesen Cohen nga Izraeli.

Në gjysmëfinale Kelmendi do të përballet me britaniken Chelsie Giles.

11:24

Gjakova siguron gjysmëfinalen në Abu Dhabi

Nora Gjakova me pikë të artë ka mposhtur Priscilia Gneton e Francës, për të kaluar në gjysmëfinale të Grand Slamit që po mbahet në Abu Dhabi.

Gjakova pak minuta pas fitores së Majlina Kelmendit, mposhti Gneton me ippon.

11:15

Kelmendi tregon fuqinë e kampiones në ndeshjen e dytë

Kampionia Olimpike në xhudo, Majlinda Kelmendi pa problem ka kaluar në rrethin e tretë të Grand Slamit në Abu Dhabi, duke mposhtur me lehtësi Karolina Pienkowskan e Polonisë.

Kelmendi e mposhti me ippon xhudisten polake që u ndëshkua dy herë për pasivitet.

10:53

Kosova nis me fitore rrugëtimin drejt medaljeve në Abu Dhabi

Pas 14 muajsh mungesë shkaku i lëndimeve, Kampionia Olimike, Majlinda Kelmendi, i është kthyer tatamit me një fitore në Grand Slamin që po mbahet në Abu Dhabi.

Kelmendi mposhti rusen Ylla Kazarina në raundin e parë të kategorisë deri në 52 kilogramë.

Xhudistja tjetër, Nora Gjakova mposhti rumunen Loredana Ohai në raundin e dytë të kategorisë deri në 57 kilogramë, duke ia sjell Kosovës fitoren e dytë në këtë Grand Slam.

Distria Krasniqi kompletoi fitoren e radhës për Kosovën, duke mposhtur Mariana Chernyakun e Ukrainës në raundin e parë të kategorisë deri në 48 kilogramë.