Showbiz

Disenjatorët ukrainas bëhen bashkë në Javën e Modës në Paris

Guximi i industrisë së modës në Ukrainë ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare. Menaxherja e projektit të USAID-it, Natalia Petrova, foli për “rezistencën, përkushtimin dhe ndërgjegjësimin e jashtëzakonshëm” të bizneseve ukrainase që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia
 

Të gjashtit që përbëjnë ngjarjen e Javës së Modës në Paris -- Frolov, Kachorovska, Chereshnivska, Litkovska, My Sleeping Gypsy dhe Oliz -- po shfaqin veshje unisex, këpucë dhe shalle. Është një përpjekje për ta mbajtur gjallë industrinë e tyre të shkatërruar dhe një formë rezistence kundër bombave ruse që shkatërrojnë atdheun e tyre

(AP) - PARIS (AP) - Një shkëmb gjigant, i ndezur kristali mbi një tapet me ngjyrë rëre i dha jetë një planeti të panjohur e magjepsës për mysafirët VIP të Hermesit që pinë shampanjë.

Nuancat prej balte si kafeja, e kuqja dhe e verdha -- ngjyra të lidhura prej kohësh me markën e trashëgimisë -- u përdorën në shfaqjen e së shtunës për të krijuar universin utilitar, të ulët por të harlisur të Nadège Vanhee-Cybulski për pranverën.