Showbiz

“Vit i bukur për ‘Afrobeats’”

Burna Boy interpreton hitin e tij, Last Last
 

Zhanri - një përzierje e ndikimeve afrikane dhe perëndimore - ka parë një rritje masive në popullaritet gjatë viteve të fundit, me këngë që rrokin rregullisht vëmendjen e madhe. Burna Boy dhe Wizkid, dy nga yjet më të mëdhenj të Nigerisë, kanë qenë titullarët e disa prej festivaleve më të mëdha muzikore në botë dhe të dy morën “Grammy” më 2021

Nëse keni nevojë për prova se “Afrobeats” kanë gjetur rrugën e tyre në kulturën perëndimore pop, Eddie Kadi mendon se ka.

“Kam parë Burna Boy duke biseduar me Elton Johnin kohët e fundit”, thotë ai.