Showbiz

“Squid Game” është hiti më i madh debutues i Netflixit

 

Drama distopiane e Koresë Jugore, “Squid Game”, është bërë shou më i shikuar në Netflix, me tërheqjen e më shumë se 111 milionë fansave nga debutimi i tij, para më pak se katër javëve. Kështu bëri të ditur platforma e njohur digjitale.

Seriali hit “Squid Game”, e rrëfen historinë e një grupi prej 456 personash, në borxhe dhe të dëshpëruar, të cilët joshen në një lojë mbijetese ku ata kanë mundësinë të largohen me 39 milionë dollar, nëse fitojnë një seri prej gjashtë lojërash. Sfida është, se ata vdesin nëse humbin. Lojërat janë mjaft të thjeshta - ato janë lojëra të fëmijërisë me të cilat ata janë rritur. Dhe kjo përballje e habitshme në lojëra të fëmijëve të pafajshëm me vdekje të dhunshme ka bërë që shikuesit e shout të rriten.