Showbiz

Riz Ahmed krenar që është aktori i parë mysliman i nominuar për Oscar

Foto: AP/Associated Press
Foto: AP/Associated Press
 

Ylli i kinematografisë, Riz Ahmed, ka thënë se ndihet krenar për faktin se është i pari mysliman i nominuar për “Oscar” në kategorinë “Aktori më i mirë”.

Aktori 38-vjeçar është nominuar për rolin e protagonistit në filmin “Sound of Metal”, i cili flet për atë se si një krizë shëndetësore mund të të shkëpus nga jeta dhe më të dashurit tuaj, dhe ju detyron të rriteni në mënyrë të papritur. Ahmed e portretizon bateristin Ruben Stone, i cili pas disa vjetëve të interpretimit si pjesë e një rok bendi, dalëngadalë fillon humbë dëgjimin.