Showbiz

Johnny Depp urren ta quajnë i “famshëm i hollywoodit”

Descriptive Text

Ylli i filmave “Pirates of the Caribbean”, Johnny Depp, u bë aktorë i listës A në Hollywood pasi arriti të luaj role protagonist në disa filma me buxhet të lartë, por ai thotë se nuk e konsideron veten të famshëm sepse ky term i duket i çuditshëm.

“Më e rëndësishmja është se unë kurrë nuk e konsideroj veten të famshëm të hollywoodit. Ky titull më duket grotesk. Mua gjithmonë më kanë pëlqyer njerëzit të cilët luftojnë për të qenë vetvetja.”

Depp këtë deklaratë e bëri gjatë kohës sa po qëndron në Spanjë, ku po e ndjekë edicionin e fundit të festivalit të filmit San Sebastian, transmeton Koha. Atje, aktori po e promovon filmin e tij të ri dokumentar “Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan”, ku vjen në rolin e producentit.

Ylli 57-vjeçar i kinematografisë i cili po ashtu është tejet i pasionuar pas muzikës, tutje ka treguar se është adhurues i madh i festivalit të përvitshëm në San Sebastian, pasi mendon që këtë ngjarje nuk e ndjekin shumë njerëz tipik të Hollywoodit.

“Ky festival gjithmonë ndiqet nga numri më i vogël i njerëzve tipik të hollywoodit. Mendoj se San Sebastian është me të vërtetë një festival dedikuar kinematografisë, filmbërësve dhe njerëzve që punojnë në realizimin e filmave, dhe kjo është një gjë e mrekullueshme”, citohet të ketë thënë aktori për portalin “Variety”.

Kohëve të fundi, Depp ka qenë shumë aktiv në luftën kundër racizmit në Amerikë. Ylli i filmave “Fantastic Beasts” ka premtuar se do të ndihmojë në përfundimin e racizmit sistematik, pas vdekjes së afrikano-amerikanit të paarmatosur, George Floyd, si dhe u ka bërë thirrje edhe të tjerëve të veprojnë njësoj duke mos heshtur karshi problemeve të këtilla.