Showbiz

Pas tetë vjetësh, Bob Dylani rikthehet me këngë për vrasjen e Kennedyt

Pas tetë vjetësh, Bob Dylani rikthehet me këngë për vrasjen e Kennedyt

Kënga e parë e re e Bob Dylanit, pas plot tetë vjetësh, është një refleksion 17-minutësh për vitet ‘60 dhe për vrasjen e presidentit amerikan, John F. Kennedy. Balada e shoqëruar me tinguj të lehtë të pianos, kitarës dhe baterive, “Murder Most Foul”, e ritregon vrasjen e vitit 1963 me terma të zymtë, duke e përfytyruar Kennedyn “të shpjerë për therje si një dash kurbani”. “Ia shpërthyen kokën mbretit, e qëlluan si qenin në pikën e ditës”. Me këngën e re, Dylani i bën një portret epik një Amerike në rënien më të thellë ndonjëherë, por ofron shpëtimin e sojit të muzikës pop: “Beatles”, festivali i Woodstockut, Charlie Parkeri, “The Eagles” dhe Stevie Nick përmenden që të gjithë në vargje. Por, përshkrimi i thellë i vrasjes së presidentit Kennedy më 1963, i hap rrugën një refleksioni mbi Amerikën dhe muzikën.

Kënga është publikuar në mënyrë të paparalajmëruar gjatë mesnatës, teksa Dylani ka shpjeguar se e kishte “realizuar tash e sa kohë”. “Përshëndetje fansave dhe ndjekësve të mi, ju jam mirënjohës për gjithë mbështetjen dhe besnikërinë përgjatë vitesh”, ka thënë këngëtari i shpërblyer me çmimin Pulitzer dhe me çmimin Nobel për Letërsi.