Vdiq Bill Rieflin, ish-bateristi i bendit “R.E.M.”

Vdiq Bill Rieflin, ish-bateristi i bendit “R.E.M.”

25 March 2020 13:22

Ish-bateristi i bendeve të njohur muzikore si “R.E.M.”, “Ministry” dhe “King Crimson”, Bill Rieflin, ka vdekur nga kanceri në moshën 59-vjeçare.

Vdekja e muzikantit është konfirmuar për publikun nga themeluesi i grupit “King Crimson”, Robert Fripp, i cili e nderoi kujtimin e mikut të tij në rrjetet sociale, transmeton Koha.

“E morra një telefonatë nga Tracy Rieflin në Seattle. Bill Rieflin ka ikur nga kjo botë në ora 18:50,” kishte shkruar Fripp.

Një mesazh emocionues e ka postuar edhe Michael Stipe nga grupi “R.E.M.”, i cili ka thënë: “Ai është në mesin e të gjitha pikave të shkëlqyera të yjeve dhe ne po shikojmë lart me shumë dashuri. Do ta nderojmë gjithmonë bukurinë, humorin, kureshtjen dhe talentin e tij të mrekullueshëm në muzikë. Koha që ai e ka kaluar me ne ka qenë e çmuar dhe e artë.”

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bill Rieflin (1960-2020) It is with heavy hearts we acknowledge the death of our dear friend and consummate drummer, Bill. Bill sent me this picture last week of him and Lenny Kaye earlier this month when the Patti Smith Group were in town and they got to hang out. He was elated to see such great friends and gather at his favorite weird Chinese-American diner. A forever memory is decades old, when I first met Bill at a late night Policeman’s bar in Seattle, sat at a greasy table drinking scotch, and we listened to ‘Birdland’ off the jukebox in reverent silence and awe. His attentiveness to that song then and there indicated a lot to me about what it would be to work with Bill— which commenced to create some magical and beautiful collaborations and life long friendships. And so to Bill now, he is among all the fine points of the stars and we are looking up with love— and with our own reverence for his beauty, his humor, his relentless curiosity and of course his incredible musical ear, his time here with us so precious and golden. —-Michael Photo of Bill and Michael, West Seattle, 2019

A post shared by R.E.M. (@rem) on

 

Bill Rieflin karrierën muzikore e ka filluar në Seattle, ku i ishte bashkuar grupit “Ministry” për t’i incizuar disa prej albumeve të tyre më të suksesshme, përfshirë këtu “The Land Of Rape and Honey”, “The Mind Is A Terrible Thing To Taste” dhe “Psalm 69”.

Pavarësisht se kishte punuar me gjerësisht në zhanrin e muzikës metal me bende të tjera si “KMFDM” dhe “Pigface”, Rieflin në fillim të viteve 2000 u bë anëtar i grupit të njohur “R.E.M.”, pas largimit të bateristit të bendit, Bill Berry. Bashkë me “R.E.M.”, ai ka qenë pjesë e albumeve të tyre të suksesshme, “Around The Sun”, “Accelerate” dhe “Collapse Into Now”.

Ndërsa, Rieflin iu bashkua bendit “King Crimson” në vitin 2013, si dhe qëndroi pjesë e tij deri në vdekje.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme