Prince Harry u rikthye në Britani të Madhe

Prince Harry u rikthye në Britani të Madhe

26 February 2020 15:40

Anëtari i famshëm dhe shumë i pëlqyer i familjes mbretërore, është rikthyer në vendlindje për një angazhim të fundit, përpara se të largohet nga Monarkia.

Princi 35-vjeçar, nga 20 janari ka qëndruar në Kanada bashkë me gruan, Dukeshën Meghan Markle dhe djalin e tyre Archie, kjo pasi e bënë publik lajmin se kanë vendosur të largohen nga obligimet si anëtarë aktiv të familjes mbretërore angleze. Tashti, ai ka udhëtuar drejt Britanisë së Madhe për t’i përmbushur detyrat e tij zyrtare, transmeton Koha.net.

Në mëngjesin e sotëm, Harry e ndoqi një konferencë ndërkombëtare në Edinburgh, ngjarje kjo që është pjesë e iniciativës eko-turistike “Travalyst”, të cilët ai e lansoi verën e kaluar në përpjekje për t’i bërë udhëtimet dhe turizmin sa më të përshtatshme për ambientin.

Më 5 mars, Harryt do t’i bashkohet edhe Meghani për ta ndjekur ngjarjen “Endeavour Fund Awards” në Londër, dhe dy ditë më vonë, çifti do të jetë i pranishëm në festivalin “Mountbatten Music Festival” që mbahet në sallën e famshme “Royal Albert Hall”.

Nuk është e qartë nëse, Meghan dhe Archie, aktualisht gjenden në Britani të Madhe apo në Kanada.

Çifti më i ndjekur nga mediat botërore, zyrtarisht do të lirohen nga angazhimet e familjes mbretërore, më 31 mars të këtij viti.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme