Recetat e Lindës

Torte me çokollatë dhe mjedra

Përbërësit:

Brumi: Dy pjesë

5 të bardha të vezës

5 lugë sheqer

1 lugë miell

3 lugë kakao

1 sheqer vanilje

¼ pluhur për pjekje

Kremi:

10 të kuqe të vezës

400 mililitra qumësht

200 gramë çokollatë për zierje “Vitaminka”

1 pako puding çokollate

1 pako sheqer vanilje

50 gramë gjalpë

Kremi i mjedrave:

100 gramë mjedra

1 sheqer vanilje

50 gr sheqer

1 pako puding të mjedrave “Vitaminka”

300 ml ujë

Image

Përgatitja:

Brumi:

1. Tundim të bardhat e vezës me sheqer.

2. Shtojmë kakaon, miellin dhe pluhurin për pjekje.

3. Brumi piqet në tepsi mbi letër për pjekje, me diametër 28cm, në 180°C.

Kremi:

4. Vëmë mbi zjarr 300ml qumësht.

5. Në një enë tjetër shtojmë qumështin e mbetur, të verdhat e vezës, sheqerin dhe pudingun, i përziejmë mirë.

6. Masën e fituar ia shtojmë qumështit pak para pikës së vlimit, e ziejmë bashkë disa minuta derisa masa të trashet.

7. Në fund shtojmë çokollatën dhe gjalpin, i përziejmë derisa të shkrihen.

Kremi nga mjedrat:

8. Vëmë mbi zjarr mjedrat me sheqer dhe 200ml ujë, të ziejnë për 5 minuta.

9. Në enë tjetër shtojmë ujin e mbetur dhe pudingun.

10. Ua shtojmë pudingun mjedrave dhe i përziejmë derisa të trashen.

11. Me kremin e fituar i mbulojmë të dy brumërat të pjekur dhe të ftohur.

12. Sipër ia shtojmë kremin nga çokollata dhe i vendosim një mbi një.