NËPËR FILM

Vazhdojnë sukseset për kinematografinë vendore

 

Sukseset për filmin “Zgjoi” nuk kanë të ndalur. Projekti i regjisores Blerta Basholli i cili është dhe propozimi i Kosovës për “Oscar”, gjatë këtyre ditëve triumfoi në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Braunschweig të Gjermanisë, ku e fitoi çmimin “Die Tilda”.

“Zgjoi” gjithashtu u bë lajm në mediat vendore dhe ato të botës me t’u lansuar nëpër kinema të përzgjedhura në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Nga New Yorku ku zgjoi interesim të madh nga publiku për ta shikuar atë, filmi vazhdoi me një tjetër premierë madhështore në Washington DC., ku të pranishme ishin edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ylli botëror i muzikës, Dua Lipa, e cila e ka mbështetur këtë projekt nga fillimet e tij.