Lifestyle

Vaksina e Pfizerit minimizon transmetimin e COVID-19

Vaksina e Pfizerit minimizon transmetimin e COVID-19
 

Analiza e të dhënave në një studim nga Ministria e Shëndetësisë në Izrael dhe gjiganti farmaceutik, Pfizer, zbuloi se vaksina e kësaj kompanie e zhvilluar bashkë me BioNTech të Gjermanisë minimizon transmetimin e koronavirusit, duke përfshirë edhe rastet asimptomatike, me 89.4% dhe rastet simptomatike, me 93.7%.

Pfizer dhe MSH-ja në Izrael nuk dhanë asnjë koment rreth këtij studimi, pasi faqja e lajmeve izraelite Ynet publikoi të dhënat jo të plota të premten, raportojnë mediat e huaja.