Lifestyle

Shkencëtari kroat: Vaksina nga Oxfordi në përdorim deri në Krishtlindje, një miliard doza

Shkencëtari kroat: Vaksina nga Oxfordi në përdorim deri në Krishtlindje, një miliard doza
 

Shkencëtari kroat Kristijan Ramadan, profesor i mjekësisë molekulare në Oxford, ishte mysafir i Studios 4 të HRT-së (televizionit kroat) dhe ai me këtë rast ka bërë publike se vaksina kundër Coronës tashmë është prodhuar dhe se tani po priten rezultatet e fundit të testimit, raporton indexhr, transmeton Koha.net.

gjatë fazave 1 e 2 ka treguar se nuk është e dëmshme për shëndetin e njeriut dhe ka dëshmuar se krijon përgjigje imunitare. Në fazën e tretë është zgjeruar numri i njerëzve në 30 mijë për vaksinim oxfordian”, ka thënë Ramadani në emisionin e Studios 4 të HRT-së.