Lifestyle

Zbulohet ilaçi që mund ta ndalojë gërhitjen

Zbulohet ilaçi që mund ta ndalojë gërhitjen
Foto: Ilustrim

Një lajm i mirë vjen nga shëndetësia, pasi shkencëtarët kanë zbuluar një pilulë që mund të ndalojë gërhitjen gjatë natës.

Tableta e re lehtëson simptomat e "apnesë obstruktive të gjumit (OSA)" - e cila prek miliona njerëz në mbarë botën, duke shkaktuar gërhitje të mëdha dhe, ndonjëherë, ndërprerje të frymëmarrjes.