Pirja e kafesë para orës 09:30 mund të shkaktojë stres, thotë një studim i ri

Pirja e kafesë para orës 09:30 mund të shkaktojë stres, thotë një studim i ri

24 August 2019 08:18

Nuk ka asgjë që mund t'iu largojë nga shtrati më shpejt sesa të mendoni se një kafe e shijshme ekspres ju pret në kuzhinë. Kjo për t'iu ndihmuar që të përmbushni përgjegjësitë tuaja të ditës.

Megjithatë sipas shkencëtarëve ky zakon i preferuar i mëngjesit është i dëmshëm për shëndetin.

Pirja e kafesë para orës 9:30 të mëngjesit krijon stres në trup.

Kortizoli - hormoni i stresit - është natyrisht më i lartë në orën 8-9 të mëngjesit kur pini edhe kafe, transmeton kp.

Kur pini kafe, kafeina ndërhyn në nivelin e kortizolit, gjë që mund të çojë në rritjen e stresit dhe ankthit. Kjo është arsyeja pse shumë persona e fillojnë ditën e tyre duke u ndier në ankth.

Koha më e mirë për të shijuar kafen tuaj është pas orës 9:30 të mëngjesit kur niveli i kortizolit është më i ulët.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme