Sërish shpërthen virusi Ebola, OBSH deklaron emergjencë botërore

Sërish shpërthen virusi Ebola, OBSH deklaron emergjencë botërore

18 July 2019 10:15

Pas shpërthimit të virusit Ebola në republikën Demokratike të Kongos, Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka deklaruar emergjencë botërore.

Ndërkohë, ditën e mërkurë një grup ekspertësh u takuan për të vendosur nëse përhapja e Ebolës duhej të shpallej emergjencë dhe shqetësim ndërkombëtar.

Ndërkaq, virusi është përhapur me shpejtësi për herë të parë në një zonë urbane në lindje të Kongos.

Ndërsa, këtë javë një prift që kishte kontaktuar Ebola u identifikua teksa zbriste nga autobusi pasi kishte mbërritur nga Goma, një qytet me më shumë se 2 milion banorë. Organizata konfirmoi se ai ndërroi jetë.

“Është koha që bota të veprojë duke dyfishuar përpjekjet tona”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus kreu i OBSH.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme