QKUK: Në Torakale një profesor i huaj po aplikon një metodë të re të operacioneve

QKUK: Në Torakale një profesor i huaj po aplikon një metodë të re të operacioneve

01 March 2019 13:58

Në Qendrën Klinike Universitare po qëndron Prof.dr. Diego Gonzalez Rivas, i cili po aplikon metodën më të re të operimeve me një portë, një ndërhyrje në kraharor te resekcionet pulmonare për sëmundjet kirurgjike të mushkërive, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Më tutje thuhet se ai po viziton Kosovën, si pjesë e një turi disa ditor në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në kuadër të programit të avancuar Uniportal Port, bashkë me ekipin mjekësor nga Klinika e Kirurgjisë Torokale do të kryejnë sot tri operime, transmeton Koha.net.

Duke folur për metodën e operimit Wats Uniportal, Rivas theksoi se kjo ndërhyrje kirurgjike shoqërohet me pak dhimbje dhe pacienti kurohet shumë shpejt.

“Ne do të bëjmë një operim me një vrimë të vogël,meterokoskop, do të bëjmë një lob të poshtëm të majtë dhe një lob lart në të djathtë, i cili shkakton shumë pak gjakderdhje, shumë pak dhimbje dhe pacienti shumë shpejt shërohet e lirohet në shtëpi”, tha Rivas.

Aplikimi i kësaj metode ka për synim që ta ngritë standardin profesional të punës në klinikat e QKUK-së, respektivisht që kirurgët e Kirurgjisë Torokale të zotërojnë procedurat më moderne të trajtimit të sëmundjeve kirurgjike.

Drejtori i Klinikës së Kirurgjisë Torokale, Saudin Maliqi, tha se ardhja e Rivas në Kosovë është historike për Qendrën Klinike Universitare.

“Ardhja e tyre është moment historik për ne, është një ndodhi shumë e madhe. Ardhja e këtij ekipi është e aranzhuar dhe ne kemi aplikuar para një viti. Kemi bërë shumë përpjekje për ta sjellë atë në Kosovë”, deklaroi Maliqi.

Rivas mbajti një ligjëratë dje në Qendrën Kombëtare të Telemjekësisë, ku ishin të lidhura edhe qendrat rajonale si: Shkupi dhe Tirana.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme