Rrushi i tharë përmirëson shëndetin e zemrës

Rrushi i tharë përmirëson shëndetin e zemrës

22 January 2019 22:41

Sëmundjet e zemrës janë një ndër shkaktarët që çojnë në humbjen e jetës. Por rrushi i tharë ju vjen në ndihmë për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj.

Duke konsumuar rrush ju mund të shmangni infarktin, goditjen në tru dhe hipertensionin. Shumë ekspertë besojnë se arsyeja pse rrushi i tharë është shumë efektiv në uljen e presionit të gjakut, është për shkak të niveleve të larta të kaliumit që mund të gjenden te rrushi i tharë.

Ai gjithashtu përmban hekur, i cili mund të ndihmojë të parandaluar aneminë. Në të njëjtën kohë mund të ndihmojë në mpiksjen e gjakut më shpejt, sa herë që dëmtoheni në pjesë të ndryshme të trupit tuaj.

Po ashtu, sheqernat që gjenden në rrush të tharë mund të ndihmojnë në përmirësimin e sistemit tuaj imunitar./mapo

Komentet

Shto koment

Të ngjashme