Lëmsh

Kina ndërton ashensorin më të lartë në botë, 300 metra 'fluturim' në natyrë

 

I ngritur më shumë se 300 metra lart në faqen e shkëmbit që frymëzoi peizazhin e filmit 'Avatar', ashensori më i lartë në botë në natyrë u bën turistëve të guximshëm të mbajnë frymën, transmeton Shqip.

Tre ashensorët në Parkun Pyjor Zhangjiajie të Kinës qendrore ngjiten në shkëmb në vetëm 88 sekonda, një ngritje e shpejtë ndërsa turizmi i brendshëm po rimëkëmbet ngadalë në Kinë, pasi koronavirusi detyroi masa të rrepta udhëtimi dhe bllokime më parë këtë vit.