Lëmsh

Japonia zbulon trenin më të shpejtë në botë

Japonia zbulon trenin më të shpejtë në botë

Treni më i shpejtë në botë është zbuluar në Japoni, 11 vjet para lansimit.

I quajtur Alfa-X, treni që pritet të lansohet më 2030-ën mund ta arrijë shpejtësinë deri në 360 kilometra në orë dhe përmban dhjetë vagonë, shkruan “Daily Mail”, transmeton Koha.net.