Australia regjistroi muajin më të nxehtë në histori Foto: Reuters

Australia regjistroi muajin më të nxehtë në histori

01 February 2019 18:27

Australia, në janar, regjistroi muajin më të nxehtë në histori.

Sipas Byrosë së Meteorologjisë, nxehtësia ekstreme ishte “e pashembullt” gjatë periudhës së verës.

Së paku pesë ditë në janar kanë qenë ndër dhjetë më të nxehtat në histori - me temperatura mesatare prej 40 gradësh Celsius, shkruan REL.

Moti i nxehtë ka shkaktuar viktima në njerëz dhe zjarre.

Disa lloje të kafshëve të egra kanë pësuar gjithashtu.

Ka pasur njoftime për ngordhje masive të kuajve të egër dhe lakuriqëve në zonat e prekura nga thatësirat.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme