LAJMET E MBRËMJES

BE: Puna për themelimin e Asociacionit të nisë pa vonesa të reja dhe pa parakushte

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Vendet e bllokut evropian kanë shprehur keqardhjen për mungesën e përparimit në takimin e 14 shtatorit në Bruksel midis kryeministrit Albin Kurti e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Nëpërmjet një deklarate të përbashkët, nga BE-ja u është bërë thirrje puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të nisë pa vonesa të reja e pa kushte. E zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, e ka kualifikuar si të pabazë kritikën që kryeministri Kurti ia bëri emisarit, Miroslav Lajçak, se nuk është i paanshëm në procesin e dialogut

Diskutimet brenda Bashkimit Evropian për ecurinë e dialogut mes Kosovës e Serbisë janë bartur në New York, siç është paralajmëruar, ku po ndodhen ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare dhe liderët e BE-së për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Në një takim që është zhvilluar mbrëmë në mes të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian për takimin e fundit në nivel të lartë në kuadër të dialogut mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka raportuar përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell.