LAJMET E MBRËMJES

Debati për dialogun, nën hijen e përplasjes së Kurtit me krerët opozitarë

Foto: Alban Bujari / KOHA
Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Në një atmosferë përplasjesh verbale e polemikash është zhvilluar debati parlamentar, në të cilin kryeministri Albin Kurti ka raportuar për takimin e Ohrit. Liderët e PDK-së dhe LDK-së e akuzuan Kurtin për shkelje parimesh, por morën sugjerimin nga ai që të mos sillen si aktivistë të Vetëvendosjes.

Në seancën e Kuvendit ku është debatuar për takimin e fundit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, salla plenare është kthyer në arenë përplasjesh mes kryeministrit Albin Kurti dhe liderëve të dy partive kryesore opozitare

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, e akuzoi kryeministrin për shkelje të parimeve nëpërmjet pranimit të marrëveshjes në Ohër, por mori kundërpërgjigjen e menjëhershme të Kurtit.