LAJMET E MBRËMJES

Nagavci: Greva i dëmton më së shumti nxënësit

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka mbajtur sot një konferencë për media, në të cilën ka folur rreth përgatitjeve për fillimin e vitit të ri shkollor. Ajo i është referuar edhe grevës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, duke u thirrur në ndërgjegjen e mësimdhënësve, prindërve e SBASHK-ut pasi siç ka thënë ajo, humbësit më të mëdhenj të grevës janë nxënësit

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka deklaruar të shtunën se përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor janë realizuar, ndërkohë që tekstet mësimore, të cilat ministria ishte zotuar t’i shpërndante në korrik dhe me të cilat KOHA këtë javë raportoi se disa shkolla ende nuk janë furnizuar, kanë nisur të shpërndahen.

Në një konferencë shtypi, ajo ka folur edhe për grevën që Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës, Kulturës (SBASHK) e ka shpallur nga 25 gushti, duke e quajtur të dëmshme për nxënësit.