LAJMET E MBRËMJES

Borrelli konfirmon ftesën për Vuçiqin e Kurtin për dialog mbi rrugën përpara

 

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka konfirmuar ftesën adresuar presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për një takim në Bruksel më 18 gusht.

Derisa në njoftimin e tij në Twitter është specifikuar se ftesa është adresuar për diskutimin e ecurisë së dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, aty Borrelli nuk ka dhënë hollësi mbi temat që do të shtrohen në tryezën e bisedimeve. E në këtë takim, i pranishëm do të jetë edhe emisari i BE-së për dialogun Kosovë–Serbi, Miroslav Lajçak.