Kulturë

Nominimet për “Oscars 2022” thyejnë rekorde e barriera

Skenë nga “The Power of the Dog”
 

Regjisorja nga Zelanda e Re, Jane Campion, ka dominuar listën e të nominuarve për edicionin e 94-t “Academy Awards” me 12 nominime, me “Dune” nën regji Denis Villeneuve me 10 nominime dhe “Belfast” nën regji të Kenneth Branagh dhe “West Side Story” nën regji të Steven Spielbergut me nga shtatë nominime

Drama “The Power of the Dog” nën regji të Jane Campion në të cilën luan Benedict Cumberbatch ka triumfuar sa u përket nominimeve për “Oscars”. Filmi është në garë për një mori çmimesh duke përshirë atë për filmin më të mirë, regjinë më të mirë, skenarin me të mirë të adaptuar, aktorin më të mirë për lojën që ka bërë Cumberbatch, aktoren më të mirë në rol dytësor për Kirsten Dunst dhe aktorët më të mirë në rol dytësor për Kodi Smit-McPhee dhe Jesse Plemons.

Regjisorja Campion, “Oscarin” e saj të fundit e kishte marrë në vitin 1994 për filmin “The Piano” që kishte filluar rrugëtimin në Cannes ku edhe kishte marrë “Palme d’Or”. Filmi ishte i nominuar për regjinë me të mirë dhe filmin më të mirë, por kishte humbur nga “Schindler’s List” që kishte triumfuar, gjersa regjisorja Campion kishte marrë çmimin për skenarin me të mirë. Ajo sivjet është bërë regjisorja e parë që ka arritur të ketë dy nominime për regjinë më të mirë. Nëse “The Power of the Dog” triumfon, ky do të jetë viti i dytë me radhë që një grua merr çmimin për filmin dhe regjinë më të mirë. Vitin e kaluar pati fituar Chloe Zhao me “Nomadland”. Një regjisore tjetër që ka arritur këtë është Kathryn Bigelow me “The Hurt Locker” në vitin 2010.