Kulturë

Elbenita Kajtazi si Manon, dielli rreth të cilit sillen të gjithë

“Kjo fotografi tregon disponimin tim pasi mora vesh që kam dalë pozitive në testin për COVID”, ka thënë sopranoja Elbenita Kajtazi, debutimi i së cilës në rolin e Manon është cilësuar magjepsës nga kritikët

Sopranoja Kajtazi është cilësuar si një diell rreth të cilit sillen të gjithë protagonistët e produksionit që David Bösch ia ka bërë operës “Manon” të kompozitorit francez Jules Massenet, dhënë premierë në Operën Shtetërore të Hamburgut. “Vërtet, çfarë debutimi i suksesshëm!”, thekson mediumi gjerman “Operngestalten”. Sopranoja ka rezultuar pozitive me koronavirus dhe i është anuluar paraqitja për të premten. “Shpresoj të dal negative dhe të mund të performoj më 9 dhe 12 shkurt”, ka thënë Kajtazi gjersa ka shtuar se kritikat dhe komentet pozitive po e lumturojnë jashtë mase

 

Sopranoja Kajtazi është cilësuar si një diell rreth të cilit sillen të gjithë protagonistët e produksionit që David Bösch ia ka bërë operës “Manon” të kompozitorit francez Jules Massenet, dhënë premierë në Operën Shtetërore të Hamburgut. “Vërtet, çfarë debutimi i suksesshëm!”, thekson mediumi gjerman “Operngestalten”. Sopranoja ka rezultuar pozitive me koronavirus dhe i është anuluar paraqitja për të premten. “Shpresoj të dal negative dhe të mund të performoj më 9 dhe 12 shkurt”, ka thënë Kajtazi gjersa ka shtuar se kritikat dhe komentet pozitive po e lumturojnë jashtë mase

Historia për vajzën Manon Lescaut, e cila prej një çupe naive bëhet një grua serioze, jo vetëm që ka inspiruar me dhjetëra artiste që ta interpretojnë atë në mënyra të ndryshme, por është gjithashtu edhe e përjetshme. Me këtë element e nis kritikën mediumi gjerman “Operngestalten” për operën e kompozitorit francez Jules Massenet, që u dha premierë të dielën mbrëma në Operën Shtetërore të Hamburgut. Sopranoja Elebenita Kajtazi ishte personazhi kryesor me portretizimin që ia bëri Manonit. Sipas “Operngestalten”, pikërisht përjetshmëria shumë bukur reflektohet edhe në produksionin që ka bërë David Bösch. E pakapërcyeshme është edhe performanca e Kajtazit. Vokali i saj, paraqitja e natyra, sipas kritikës, e bën publikun për vete që në momentin e parë.

“Manon” është një ndër operat më të famshme të Massenet dhe shumë shpejt pushtoi skenën operistike. Vepra që dha premierën në Paris në vitin 1884 ende mban një vend të rëndësishëm në repertorët e shtëpive të mëdha operistike. Është shembulli thelbësor i sharmit dhe karakteristikave esenciale të muzikës dhe kulturës parisiene të periudhës që njihet si “Epoka e bukur” (Belle Époque). Ndryshimet e shumta emocionale dhe pjekuria që përjeton Manon brenda pesë akteve të operës janë vështirë të kapërcyeshme.