Kulturë

Bibliotekarja afgane shpreson ta ringjallë bibliotekën për gratë

Një bibliotekare femër në qytetin Lashkar Gah shpreson ta ringjallë bibliotekën e vetme për gratë që u mbyll pas kthimit të talebanëve
 

Ishte mesdita e 13 gushtit kur punonjësja shëndetësore, Homaira Nawrozi (23) – e cila zotëronte një bibliotekë për gratë në qytetin Lashkar Gah të provincës Helmand – dëgjoi lajmin se talebanët po hynin në qytet. Ajo e mbylli shpejt bibliotekën e saj. Por kur të nesërmen, bashkë me të vëllain u kthye për të marrë librat në shtëpi, ajo pa se të gjitha dritaret ishin thyer dhe disa libra ishin dëmtuar.

Provinca jugore e Afganistanit, Helmand, një bastion i vjetër i talebanëve, nuk ka qenë kurrë një vend i lehtë për gratë që punojnë.