Kulturë

Elbenita Kajtazi si Nannetta krahasohet me yjet botërore të operës

Elbenita Kajtazi si Nannetta krahasohet me yjet botërore të operës
 

Sopranoja e njohur nga Kosova, Elbenita Kajtazi, ka kohë që është dëshmuar në alamet skenash operistike. Dëshmia e radhës është roli i Nannettas në “Falstaff” të Guieppe Verdit. Debutoi në këtë rol në Operën Shtetërore të Hamburgut. Të jashtëzakonshme e ka vlerësuar ajo pritjen nga publiku në premierën e së dielës mbrëma.

Të tilla janë edhe kritikat për të. Në njërën prej tyre Kajtazi është krahasuar me yje të botës muzikore. Është vlerësuar se interpretimi i saj është diçka në mes të fitueses së disa çmimeve “Grammy”, sopranos së ndjerë spanjolle Montserrat Caballé dhe Anna Yuryevna Netrebkos, fituese e disa çmimeve, “Artistja e vitit” në vitin 2008 në “Classical Brit Awards” e këngëtarja me e mirë në vitin 2017 në “International Opera Awards”, shkruan sot Koha Ditore.