“Gjenocidi XX” me imazhet që dokumentojnë krimet ndaj shqiptarëve

“Gjenocidi XX” me imazhet që dokumentojnë krimet ndaj shqiptarëve

Alberina Haxhijaj Alberina Haxhijaj 11 December 2019 08:20

Prishtinë, 11 dhjetor – Thirrjet “dok” e “komandant”, që u dëgjuan në hyrje të Muzeut Kombëtar të Kosovës, mbrëmjen e së martës, ishin një paralajmërim që ekspozita që po shpalosej aty kishte të bënte me luftën. “Dok”, i drejtoheshin mysafirët autorit të ekspozitës Enver Hoxha, i cili gjatë luftës ishte pjesë e stafit mjekësor në zonën operative të Llapit, punoi në spitalin ushtarak, por ishte edhe në terren me ushtarët e UÇK-së dhe popullatën civile.

Hoxha përveç që u ofronte ndihmë mjekësore atyre që kishin nevojë, shkrepte edhe fotografi. Imazhet e kapura përfshijnë tre kapituj: ushtarët e UÇK-së, pjesën e spitalit ushtarak dhe popullatën civile. “Gjenocidi XX” e ka titulluar Hoxha me rreth 100 fotografi të realizuara gjatë muajve mars-maj të vitit 1999, që u shpalosën në Muze. Nëntitulli i saj vjen si thirrje: “Ta kujtojmë të kaluarën, ta ndërtojmë të ardhmen”.

Në katin përdhese, në anën e majtë, shihen imazhet e banorëve të strehuar në shkollën e Bajgorës, radhët e gjata të popullatës me traktorë e në këmbë duke ikur, e mbijetesa në male. Nga mesi i hapësirës zënë vend fotografitë që dëshmojnë dëmet nga lufta në prona, një bukë që ka mbetur e papjekur, një traktor i djegur. Imazhet me të cilat përballja s’është e lehtë, gjenden disa hapa më tutje, në anën e djathtë të hapësirës. Aty shpalosen fotografitë e njerëzve të ekzekutuar, masakruar e plagosur nga predhat. Nuk janë kursyer as fëmijët e as të moshuarit. Këto fotografi janë cilësuar si dëshmi e gjenocidit ndaj shqiptarëve nga ushtria serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Për ta dokumentuar atë që ka ndodhur, drejtori i Muzeut Kombëtar të Kosovës, Ajet Leci, i ka kërkuar autorit që disa prej tyre të mbesin në këtë institucion.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme