Tre breza thurin tablonë e artit pamor në Kosovë

Tre breza thurin tablonë e artit pamor në Kosovë

Shaban Maxharraj Shaban Maxharraj 03 December 2019 08:33

Prishtinë, 2 dhjetor – Nëse ndonjë historiani të artit do t’i duheshin shembuj të zhvillimit të artit në Kosovë, ata do t’i gjente në ekspozitën kolektive të Asociacionit të Artistëve Vizualë të Kosovës.

Ekspozita e hapur të hënën mbrëma, nëpërmjet 49 veprave, ofron një tablo të krijimtarisë së tre brezave të artistëve të vendit.

Periudha kohore që përthekon shtrihet prej tablove të Rexhep Ferrit e Tahir Emrës, kalon në gjeneratën tjetër të Musë Prelvukajt e Skender Boshtrakajt dhe vazhdon me gjeneratën e re të Agron Blakçorit e Pranvera Sulejmanit.

Ndryshimi i rrymave të artit, i preokupimeve, varësisht nga koha kur kanë jetuar, e evoluimi i artit deri te konceptet kontemporane, janë një tjetër perspektivë prej nga mund të shihet mozaiku krijues i artistëve.

Në ekspozitën e dytë me radhë të anëtarëve të Asociacionit, si veprat më të mira janë vlerësuar një peizazh imagjinar i punuar me vaj në pëlhurë, një vepër ku nëpërmjet teknikës së kombinuar janë paraqitur portrete dhe një fotografi që ka përmbledhur natyrën e qiellin e reflektuar në ujë.

“Nga Edeni ‘Peizazh’”, që paraqet një kopsht të madh lulesh të ndryshme me ngjyra të ndezura, me autor Faik Krasniqi, është shpërblyer me Çmimin e parë. “Portretet” e Agron Mulliqit është vlerësuar me Çmimin e dytë, ndërsa fotografia “Ëndrra e peshkut”, me autor Enver Bylykbashi, ka marrë Çmimin e tretë nga juria, në përbërje të profesorëve universitarë të artit, Adem Rusinovci e Ismet Jonuzi, dhe drejtoresha e Galerisë Kombëtare të Kosovës, Arta Agani.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme