“Teatri mobil” i dërgon shfaqjet e Gjilanit nëpër Kosovë e jashtë kufijve

“Teatri mobil” i dërgon shfaqjet e Gjilanit nëpër Kosovë e jashtë kufijve

Alberina Haxhijaj Alberina Haxhijaj 23 August 2019 10:48

Teatri i Gjilanit e ka parë të nevojshme që shfaqjet që i realizon t’i dërgojë edhe nëpër komuna të tjera. Udhëheqësit e këtij institucioni këtë e kanë parë si një mundësi të mirë për të mbushur boshllëkun artistik nëpër teatrot lokale.

Disa nga shfaqjet që janë pjesë e repertorit të tanishëm të Teatrit do të shfaqen para publikun në komuna të ndryshme si Viti, Kaçanik, Kamenicë, Ferizaj, por edhe në Prishtinë, Shkup e Tiranë. Shfaqja “Erdhi Godoja”, pastaj “Shfaqja që shkon keq”, komedia “Vrapo pas gruas tënde”, e të tjera do të jenë disa nga shfaqjet që do të udhëtojnë përmes “Teatrit mobil”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Rreth 15 shfaqje priten që gjatë shtatorit e deri në dhjetor të jepen nëpër teatro të komunave. Drejtori i Teatrit të Gjilanit, Erson Zymberi, ka thënë se lokacionet , shfaqjet dhe datat e sakta do të bëhen së shpejti publike. Në anën tjetër, duke folur për këtë projekt, Zymberi ka thënë se ideja e “Teatrit mobil” fillimisht ka ardhur si nevojë për prezantimin e punës së Teatrit që ai drejton, përmes udhëtimeve artistike të shfaqjeve edhe nëpër qytetet e vende të tjera.

Zymberi, po ashtu, ka treguar se ata do t’i dërgojnë shfaqjet e tyre nëpër vende të ndryshme për të plotësuar edhe boshllëkun artistik kundrejt kërkesës së publikut.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme