Paqja është përgjegjësi

Paqja është përgjegjësi

21 July 2019 07:30

Rreze Duli është drejtoreshë e Agjencisë për Zhvillim Rajonal Veri, ndërsa karrierën e saj e ka filluar në vitet ‘90 si aktiviste në shoqatën “Nëna Terezë”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Pastaj ka vazhduar punën në organizata ndërkombëtare që nga viti 1994: Mercy Corps International, UNICEF, European Stability Initiative, Iniciativën Kosovare për Stabilitet, ATRC, UNDP dhe tani në AZHR Veri.

Duli është personazhi i kësaj jave që rrëfehet në rubrikën e përjavshme “7 Shkronjat” në “E diela e Koha Ditore”.

Lufta – Unë, motrat e mia, Argjentina e Florina, dhe vëllai im Fanoli jemi rritur me këngët protestuese që thërrisnin njerëzit me pushtet të pushonin së luftuari dhe të ndërtonin një botë ku mbizotëronin paqja e barazia mes popujsh.

Jam rritur me ndjenjën e përgjegjësisë për paqen dhe me idenë se lufta ishte gjë e tejkaluar me gjeneratat e shkuara.

Vrasja e John Lennon dhe reagimi i popujve të ish- Jugosllavisë ndaj protestave tona paqësore të ‘81-shit, ishin fillimi i thyerjes së shumë nga iluzionet,të cilat përfundimisht u shuan me luftërat ballkanike në vijim.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme