Vdes aktorja shqiptare, Valentina Caci

Vdes aktorja shqiptare, Valentina Caci

12 July 2019 08:45

Ka vdekur aktorja e njohur e kinematografisë shqiptare, Valentina Caci.

Lajmin e ka bërë të ditur, aktorja Zamira Kita në një status në Facebook.

"Lamtumire, e mira, e talentuara, e bukura, Valentina Caci! Rolet e shumta te realizuara prej saj, do te ngelen gjithmone ne kujtesen tone, bisedat dhe keshillat e saj, te paharruara! I perjetshem kujtimi!", shkruan aktorja Zamira Kita.

Valentina Caci lindi në qytetit e Korçës më 2 mars të vitit 1936. Në lëvizjen artistike që shpërtheu që ne muajt e parë të paraçlirimit u aktivizua në grupet teatrale amatore, ku dhe u dallua si aktore amatore me perspektivë për skenën korçare.

Ishin këto të dhëna, për këtë amatore, që ra në sy të Dhimitër Trajçes, që e afroi në grupin e teatrit të ngritur pranë Pallatit të Kulturës së qytetit, transmeton oranews.

Aty, një vit mbas krijimit të teatrit profesionist, mbështetur në talentin e saj të treguar në grupin amator, Valentina Caci emërohet aktore në trupën teatrit profesionist. Regjisorët i besojnë role të rëndësishëm gjatë gjithë karrierës së saj në skenë.

Ngushëllime ka shprehur edhe presidenti i Republikës, Ilir Meta.

"Me trishtim mësova lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur, “Artistes së Merituar” Valentina Caci.

Homazhet zhvillohen sot në teatrin e Shqipërisë nga ora 12.00-13.00.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme