Vdes albanologu Skender Gashi

Haradinaj: I prekur nga lajmi për ikjen në amshim të Skënder Gashit

27 June 2019 15:06
17:37

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen e Skënder Gashit, albanologut i cili ka ndërruar jetë sot pasdite.

Haradinaj ka shkruar se profesor Gashi me dekada ka kontribuar për çështjen e Kosovës në organizimin e diasporës shqiptare, si dhe në mbrojtjen e të drejtës së Kosovës në Austri.

“I prekur nga lajmi për ikjen në amshim të Skënder Gashit, njërit nga filologët më të shquar të Kosovës, që jetoi dhe veproi në Vjenë. Profesor Gashi, me dekada ka kontribuar për çështjen e Kosovës në organizimin e diasporës shqiptare, si dhe në mbrojtjen e të drejtës së Kosovës në Austri. Ngushëllime familjes dhe miqve”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

15:06

Vdes albanologu Skender Gashi

Albanologu Skender Gashi ka vdekur pasditen e së enjtes.

Gashi i lindur më 1942 në Mramor të Prishtinës, njihet si njëri prej studiuesve të zellshëm të albanologjisë. I doktoruar në salzburg ku mbrojti tezën e disertacionit për emrat e shqiptarëve gjatë shekujve XIV-XV, sipas burimeve kishtare serbe. Gashi që ishte punonjës i Institutit Albanologjik të Prishtinës nga viti 1980 deri më 2003 do të punonte si lektor i gjuhës shqipe në Vjenë. Atje edhe kishte botuar revistën shkencore “Dardania”

Veprat e tij më të njohura janë: “Fjalori toponimik kronologjik i Kosovës në vendbanime ekzistuese dhe vendbanime të zhdukura” në dy vëllime, ishte bashkautor i “fjalorit të fjalëve dhe shprehjeve popullore”, pastaj autor i veprës “Kërkime onomastike-historike për minoritete të shuara e aktuale të Kosovës”, shkruan Koha Ditore.

Këtë vit, Botimet KOHA ka botuar veprën e tij “Institucioni i fisit te shqiptarët, në dritën e onomastikës”. Në këtë botim autori mëton që në dritën e të dhënave onomastike e gjuhësore të nxjerrë në dritë edhe ndonjë segment, i cili do ta relativizonte idenë se institucioni mesjetar i fisit, si formacion social-juridik i mbështetur te lidhja e gjakut në vijën mashkullore, mund ta ketë atë kuptim e forcë sociale edhe në ditët tona.

Të dhënat për ceremoninë e varrimit të Gashit do të bëhen të ditura gjatë orëve në vazhdim.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme