1 perditesime
12:13

Prishtina zyrtarisht nikoqire e “Manifesta 2022”

Një nga ngjarjet më të mëdha artistike në Evropë zyrtarisht do të mbahet në kryeqytetin e Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar i pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në Facebook.

“Prishtina ka fituar të drejtën e nikoqirit të një prej evenimenteve më të mëdha artistike në Evropë - Manifesta 14 në vitin 2022”, ka shkruar Ahmeti, përcjell Koha.net. ‘Pas Zurich 2016, Palermo 2018, Marseille 2020, është Prishtina 2022. Në një garë me Vjenën dhe Kievin, bordi i Manifestës ka zgjedhur aplikimin e Prishtinës duke dërguar mesazhin se Ballkani është pjesë e Evropës dhe se mund të kontribuojë”.

Ahmeti thotë se tani nis puna për organizimin e “Manifestës”, që pritet të sjellë mbi 200 mijë vizitorë.

“Në tre vitet e ardhshme do të punojmë që ky organizim që sjell mbi 200 mijë vizitorë të jetë më i miri ndonjëherë. Manifesta do të sjellë, artistë, urbanistë, e intelektualë ndërkombëtarë për të diskutuar, intervenuar, e ngritur çështje për hapësirën tonë të përbashkët. Urime Prishtinë”, ka thënë ai.

Image
08:58

Prishtina drejt zyrtarizimit me “Manifestan”

Prishtina përfundimisht do të jetë adresa e bienales evropiane të artit më 2022. Sot (e premte) do të zyrtarizohet marrëveshja midis institucioneve të Kosovës dhe bienales nomade evropiane “Manifesta”.

Këtë e ka bërë të ditur Komuna e Prishtinës. “Prishtina si nikoqire e ‘Manifesta 14’ do të jetë pjesë e hartës së ngjarjeve të madha ndërkombëtare të artit bashkëkohor”, ka njoftuar Komuna e Prishtinës, derisa ka bërë të ditur se nënshkrimi i protokollit do të bëhet sot në orën 11:00.

Përderisa në vitin 2018 është mbajtur në Palermo të Italisë, e më 2020 do të mbahet në Marseille të Francës, ngjarja që zë fill këtu e 26 vjet më parë do ta ketë nikoqire Prishtinën...(Më shumë, sot në "Kohën Ditore")

Artikullin e plotë mund ta lexoni në gazetën Koha Ditore. Klikoni këtu për t’u regjistruar falas.

Koha
Online

Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”. Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.