“Për nder të Bekim Lumit” në Münich si takim me artin e veçantë

“Për nder të Bekim Lumit” në Münich si takim me artin e veçantë

23 November 2018 12:23

Prishtinë, 23 nëntor – Stili avangardë, eksperimentimi dhe thellësia shprehëse e krijimtarisë artistike kanë bërë që vepra e Bekim Lumit të jetë e veçantë. Regjisori i ndjerë kosovar – i cili vdiq më 30 korrik në moshën 51-vjeçare – ka lënë prapa një krijimtari që do të mbesë si testament për skenën teatrale në vend. Origjinaliteti ishte arma e tij më e fortë. Duke marrë parasysh kontributin e tij të madh, do të nderohet të shtunën në Münich të Gjermanisë, në një ceremoni përkujtimore.

Janë regjisori kurd në Hawre Zangana dhe Sabine Böhlau, që vendosën ta organizojnë një ceremoni në nderim të Lumit. Takimi me moton “Për nder të Bekim Lumit” do të mbahet në “Theater Heppel & Ettlich”.

Në një komunikatë për media shkruhet se kjo ceremoni ka për qëllim që Lumi të kujtohet në njërën anë si artist dhe njeri, e në anën tjetër, për t'iu dhënë artdashësve të Münichut një hapësirë ​​për t‘u takuar me këtë art të ri, të veçantë, të teatrit evropian. Organizatorët besojnë se ky takim do të sjellë frymëzim për avangardën artistike, për eksperimentin dhe thellësinë shprehëse që bart arti i Lumit/Sihana Klisurica.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme