Historia e çuditshme e filmit të humbur të Francisco Francos

Historia e çuditshme e filmit të humbur të Francisco Francos

07 October 2018 17:22

Shumica e diktaturave përfundojnë në revolucion, ose nuk përfundojnë fare në tërësi. Spanja ishte një përjashtim i rrallë.

Francisco Franco vdiq në vitin 1975, gati katër dekada pasi që forcat e tij fashiste triumfuan në Luftën Civile Spanjolle.

Franco besonte se po ia dorëzonte pushtetin Mbretit Juan Carlos – por Juan Carlos ishte i ndjeshëm ndaj valës së historisë. Posa mentori i tij vdiq, ai instaloi demokracinë.

Transicioni i Spanjës nga diktatura në demokraci ishte i ngadalshëm dhe i lehtë. E kjo do të thotë se Spanja asnjëherë nuk është përballur me të kaluarën e vet... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme