Muzikantja e udhëtimit kozmik me tinguj

Muzikantja e udhëtimit kozmik me tinguj

07 October 2018 08:18

Liria, imagjinata dhe eksplorimi si kombinim perfekt për shprehje të kreativitetit përthekojnë karakterin e Erëmira Çitakut.

Flautistja e njohur kosovare, e cila një pjesë të madhe të jetës së saj ia ka kushtuar studimit të muzikës klasike, veten e gjen më shumë në eksperimentim e improvizim, dy elemente që nuk përkojnë me klasiken.

Botën e saj të thellë artistike e shpreh nëpërmjet hulumtimit të tingujve bashkëkohorë, për një udhëtim “trans-galaktik”.

Të paktën këtë efekt e ka projekti i saj i fundit “Trekandshi”, i cili vjen si përmbledhje e tre projekteve muzikore të zhvilluara nga vetë ajo, në bashkëpunim me muzikantë të tjerë... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme